Kezdjünk bele!
De hogyan? Oké van recept, de mire kell figyelnem?
Szerencsére nem bonyolult… :)
Kétféle krémet fogunk készíteni. Az egyik vízmentes, a másik vízzel vagy más folyadékkal készül. De miért fontos ez? Mert más az eljárás, más a kémia.
A vízmentes krémek, tulajdonképpen kenőcsök. Nehéz, zsíros krémek. Nehezen szívódnak fel, éppen ezért alkalmasak olyan esetekben mikor éppen a védelem a cél. Például télen, ezért ebből készülnek az ajakbalzsamok, a speciális kenőcsök, melyeket nem nagy bőrfelületen használunk, hanem például ajakvédelemre, sebek, pattanások, sérülések kezelésére.
A vízmentes krémekhez nem kell különösebben nagy tudás, a recept során le fogom írni az elkészítést.
A másik a víztartalmú krémek. Ez annyival másabb, hogy hosszabb eljárással készül, fel kell használnunk hozzá ún. emulgálószereket is, mivel az olaj és a víz e nélkül nem kapcsolódna össze, és ha nem is azonnal, de nagyon rövid idő alatt szétválna a krémünk kétfelé, ez pedig elég kellemetlen, főleg a sok munka után.
A víztartalmú krémek elkészítési folyamata 3 fázisból áll + az előkészítés.
Az előkészítés során tisztítsd meg az eszközeidet, amiket használni fogsz. Én rendszeresen fertőtlenítve teszem el az utolsó használat után, elzárva, ezért krémkészítés előtt, már csak fertőtlenítő kendővel tisztítom át őket egyenként.
- fázis:
Az olajok és a folyadékok melegítése, olvasztása. Egy üvegtálba kimérjük a receptben megadott olaj mennyiséget az emulgátorral, és vízgőz felett lassan melegíteni kezdjük. A víz ne lobogjon alatta. Hőmérőt mindenképpen szerezzünk be, mert a felmelegített olajnak 65-70 fokosnak kell lennie.
Egy másik üvegtálban a víz mennyiséget mérjük ki és szintén tegyük vízgőz fölé. Ugyanúgy 65-70 fokra kell felmelegíteni. Ezt megtehetjük mikróban is, de a virágvizet inkább nem ajánlom így melegíteni, mert igen hamar kifuthat. Ahhoz pedig drága.
Nagyon fontos, hogy mindkét anyag azonos hőmérsékleten legyen, plusz-mínusz 5 foknál ne legyen nagyobb az eltérés.
- fázis:
Az elegyítés. Ha minden elérte a 65-70 fokot, jöhet a keverés. Készítsük elő a kézi robotgépünket, a habverőfejjel. Én a vizet, átszoktam önteni egy kancsóba, mert könnyebb adagolni. Nagyon fontos, hogy a vizet nem egyszerre tesszük az olajokhoz, hanem szinte cseppenként, de nagyon pici mennyiséget adunk hozzá egyszerre. Amint levettük a tűzről az anyagokat, kezdjük el keverni az olajat, majd kezdjük szépen lassan hozzáadagolni a vizet. Mindig tegyünk egy pici vizet, és keverjük folyamatosan. Keverés, újabb pici víz, és így tovább. Legyen türelmünk!! Ez elég hosszadalmas folyamat. Fokozatosan fogjuk látni, hogy a keverékünk először egy homogén, sárga formát kezd elérni, majd elkezd kifehéredni, ahogy az emulgátor veszi fel a vizet. Egyre krémesebb, és fehérebb lesz. Akkor lesz jó, ha olyan mint a tejszínhab. Könnyű, gyönyörűen krémes, és nincsenek benne fénylő pöttyök. Ha a gép nem bírja már (esetleg forrósodik), itt már lehet tenni egy pár percre.
- fázis:
A harmadik fázis akkor jön, amikor a krém legalább 45 fokosra lehűl. Az a tapasztalatom, hogy ennyi keverés után, ezt már mérni sem kell.
A harmadik fázisban keverjük a krémbe egyenként a hőérzékeny anyagokat. Nagyon fontos, hogy mivel hőérzékenyek, ezeket semmiképpen ne tegyük korábban a krémbe.
Nálam általában a sorrend, a kiegészítő folyadékok, mint például az aloe leve, a tartósítószer, a tejsav, a vitaminok, és végül az illók. Egyenként mind-mind szép sorban egyenletesre elkeverve.
Ha a krém teljesen kihűlt, adagolhatjuk krémes dobozokba. Mivel a receptjeim 2-3 doboznyi krémnek felelnek meg, én néha egy fertőtlenített üvegbe teszem. Ha az üveg fémtetejű, egy réteg folpackot teszek a tetejére.
A krém konzisztenciája kb. 2 nap után éri el a végleges formáját.
Ha receptől eltérően kisebb mennyiséget szeretnétek készíteni, arányosan csökkentsétek az olajok, az emulgálók és a folyadék mennyiségét.
Néhány adat:
Szkvalen legfeljebb 20%
Emulsan 20 cseppre 4 csepp Tejsav
Rokonsal 10 gramm krém - 2 csepp
1 gramm Méhviasz - 20 ml olaj