A semmiből is lehet valami

Barka boszorkánykonyhája



Gyógynövényekről

 

„Fűben, fában orvosság”

Az általam kedvelt és használt gyógynövényeket írom itt le. Nekem a növények szárított formában vannak itthon. Mint írtam már korábban, szárított növényekkel szeretek dolgozni.

A növények felhasználásának számtalan módja van. Használható „macerátumként” kozmetikumok készítéséhez, tea formában belsőleg, tinktúraként és ülőfürdőként is. A tinktúrakészítéssel most nem foglalkoznék. Néhány növénynél jelzem, hogy teaként milyen hatásai vannak.

 

Macerátum készítése kozmetikumokhoz

Leírom újra, hátha valaki nem szeretne csak ezért visszalapozni.

A macerátum elkészítése során egy akkora hőálló üvegtálba, amelyet egy vizes lábos tetejére fogok tenni, beleteszem az adott gyógynövényt, és annyi olajjal öntöm le, hogy ellepje. Majd ezután vízgőz felett, minimum 1 órát lassan melegítem, főzöm. Ne lobogjon alatta a tűz, csak csendes, forrásban lévő víz fölött tartom. Nem baj, ha 1-2 óra is, kevesebb ne legyen. Ennyi kell, hogy az értékes hatóanyagok kioldódjanak. Majd utána minimum 1 órát letakarva állni hagyjuk, én megmondom őszintén, van hogy egy éjszakára is így hagyom. Ezután a növényt amennyire tudom kinyomkodom, majd sűrű szűrön átszűrjük az értékes olajunkat, ezt fogjuk a krémeinkhez használni. Én tartok itthon teljesen új, bontatlan nejlon zoknikat, és van, hogy azon szűrőm át, mert vannak olyan növények, amelynek darabkái a legsűrűbb szitán is átjutnak. Első fázisnál lesz rá szükségünk.

 

Teakészítés szárított gyógynövényekből:

Gyógynövényes teát nem szabad nagy mennyiségben fogyasztani, valamilyen szinten ez is gyógyszer. Napi 1-2 csésze tea az ideális. Itt is érvényesül, hogy kis mértékben gyógyít, nagy mértékben árt.

Teakészítéshez egy bögrébe tegyünk 1 teáskanálnyi szárított növényt, és öntsük fel forró vízzel. Én csak halkan súgom meg, hogy én így nem bírom meginni, és így a gyerekek többsége sem, ezért gyümölcsteával szoktam leönteni. Hagyjuk állni egy bő 10 percig, majd szűrjük át, és lassan kortyolgatva, még annyira melegen ahogy el tudjuk fogyasztani, igyuk meg.

Ha a teát gyógyteaként fogyasztja valaki és a tünetek nem javulnak pár napon belül, mindenképpen keressen fel orvost!

Gyógynövények

Körömvirág

A számomra legfontosabb gyógynövény a krémkészítésben. A sárga színű csoda. Minden részét fel lehet használni.

Elsősorban a krémekbe, gyógyító hatása miatt kerül. Kedvenc krémem a "Körömvirágkrém teafaolajjal és aloe-verával", mert mindegyiknek sebgyógyító hatása van. A körömvirág kiválóan alkalmazható ekcémás, seboreás, pattanásos, allergiás és érzékeny bőrre is. Újra szépé varázsolja a repedezett, száraz bőrt. De jótékony hatással van, kisebb sérülések gyógyulásának felgyorsítására.  Visszeres lábra, gyulladt vénákra is jó. Állítólag (forrás: Maria Treben) lábgombásodásra is alkalmazható, én ebben nem igazán hiszek.

Családomban már többször tapasztaltuk, hogy rendkívül gyorsan gyógyul tőle, például az irritált, allergiás bőr. Gyerekeknél is bátran használhatjuk.

Mindezek mellett, mivel keringés javító és tisztító hatású, ezért teaként is kiváló.

 

Cickafarkfű

A második legfontosabb növény a családban. Krémeket ugyan nem készítek vele, de szappant igen. A cickafarkfű a nők gyógynövénye, mivel szinte minden női bajra a legjobb ellenszer. Akár menstruációs problémákról, akár felfázásról, hólyaghurutról, fertőzésről van szó, ez a növény egy csodaszer.

Teaként, akár körömvirággal, vagy körömvirággal és kamillával együtt is lehet alkalmazni.

Csak egy példát írnék le. A kislányom 6 éves. A nyáron napokig lázas volt. Elvittem az orvoshoz, aki gyulladást talált a vizeletében és a vérében, de mivel se náthás nem volt, se nem köhögött, nem fájt semmije, ezért az orvosunk értetlenül állt a dolog előtt. Azonban mivel a vizeletben is gyulladás volt, és nem is nagyon sikerült mennyiséget produkálni, gyanítottam, hogy felfázásról lesz szó. Előtte szinte mindennap a közeli strandon voltunk, aminek elég hideg a gyerekmedencés vize. Mikor végül azt mondta az orvos, hogy ha másnapra nem javul az eredmény, akkor másnap kórház és kivizsgálás, kicsit beijedtem, és elkezdtem gondolkodni, hogy mit tehetnénk. Ekkor főztem neki cickafarkfű-teát. Megitattam egy csészével este és reggel, majd indulás vizeletvizsgálatra. Tökéletes lett az eredmény, az orvos széttárta a kezét, hogy mégis ez, hogy lehet. Mindenesetre még pár napig adtam neki a teát, teljesen rendbejött.

Macerátumot is szoktam belőle készíteni, és felhasználom az intim szappanok készítésénél. Erről majd a szappanok között szót fogok ejteni.

 

 

Kamillavirág vagy orvosi székfű

Szerintem ezt a növényt a legtöbben ismerik. Erős nyugtató és gyulladáscsökkentő, antibiotikum hatása van, de figyelem! arra érzékeny egyéneknél akár éppen az ellenkezőjét is kiválthatja és allergiás reakciókat is okozhat.

Sajnos a fiammal jártunk így, akinek kis korában a kötőhártya-gyulladásra próbáltam, és az ügyeleten kötöttünk ki, mert kiderült, hogy allergiás a kamillára. Ettől függetlenül ez azért ritka.

Krémekben leginkább kézkrémként szeretem, mert kiváló a repedezett, száraz bőrre.

De mivel alapvetően gyulladáscsökkentő, sebgyógyító így szívesen használom a körömvirággal együtt is, mivel nagyon hasonló tulajdonságaik vannak.

Felfázásnál egy cickafarkfű, körömvirág, kamillavirág teájából ajánlott ülőfürdőt készíteni. Ülőfürdőhöz, mindegyik fűből egy maréknyit (összesen kb. 200 grammnyit) teszünk egy tálba, és leforrázzuk, majd állni hagyjuk. Ezután a kádba öntjük és felengedjük annyi meleg vízzel, hogy maximum a vese tájék fölé érjen, de a szívtájékig ne. 20 perc az ajánlott fürdési idő. Másik elkészítési módja, hogy hideg vízzel engedjük fel a növényeket, és egy éjszakát hagyjuk ázni. Majd ezután ugyanúgy használjuk.

Aloe-Vera

Az új csodaszer! Sokan ismerték már meg, és nagyon sok háztartásban található meg cserepes növényként. Ugyanakkor sokan nem tudják, hogy az aloe növényt kb. 4-5 éves korától szabad felhasználni. Addig ugyanis a levelében még nem termelődnek a gyógyító anyagok. Terhesség alatt nem ajánlott az aloe használata.

Hatásai külsőleg, tehát kozmetikumokban: sebgyógyító, frissítő, regeneráló, nyugtatja az irritált bőrt, napégésre, csípésekre kiváló. Szebbé varázsolja az arcbőrt.

Csipkebogyó

A teáját nem írom, mert szerintem ezt nagyon sokan ismerik. Én egész szárított csipkebogyót szoktam vásárolni, azt aprítom fel, és abból készítem el a macerátumot.

Amióta csipkebogyóból készült arckrémemet használom, sokkal szebb lett a bőröm. Nem irritálja a szem környékét. Nem akarom leírni a márkát, de egy ismert és nem olcsó arckrémet használtam korábban. De nemcsak ennél, hanem már korábban is gyakran volt problémám, hogy hiába nem kenem a szemem köré a krémet, mégis irritálta a szemem, könnyeztem, viszketett a szemem, stb. Na a csipkebogyóból készült krémet a szemkörnyékére is tehetem, tehát akár szemránckrémek alapja is lehet.

Ezenkívül kiválóan ápolja a rosaceás, kipirosodott, eres arcbőrt. Halványító hatású, terhességi csíkok megelőzésére, narancsbőr kialakulásának megelőzésére is nagyon jó. Testápolóként a babatestápolók és az érzékeny bőrűek részére készített testápolóim összetevője. Nyugtatja a bőrt, nem irritál.

 

 

Csalán

A csalán mindenrésze gyógyító. Méregtelenítő, gyulladáscsökkentő, keringésjavító hatású, éppen ezért alkalmas visszérkrémekhez, lábkrémekhez, ekcémára, pattanásos bőrre is. Hajöblítésre is ajánlom, ha erős főzetű csalánteával öblítjük a hajat, a haj egészségesebb, erősebb, fényesebb lesz.

 

 

Fekete nadálytő

Véraláfutások, duzzanatok, visszerek kezelésére.